Müzik Eğitimi

Müzik

• PİYANO   • KEMAN   • GİTAR   • SOLFEJ   • ŞAN

 

Okulumuzda bir enstruman çalmaya başlayan öğrencilerimiz haftada bir gün “özel ders” şeklinde eğitim alırlar. İlköğretim 1. Sınıfa başlayan öğrencilerimiz özel derslerinin yanı sıra, haftada bir gün de toplu solfej derslerine katılırlar. Solfej dersleri enstruman eğitimlerini destekler, daha hızlı ilerlemelerine ve gelişmelerine olanak tanır.

Milli Eğitim Bakanlığı Sertifika programına dahil olan öğrenciler, eğitim süreleri sonunda mezuniyet sınavına girerek “Milli Eğitim Bakanlığı” onaylı sertifikalarını alırlar. Hobi olarak devam eden öğrenciler de diledikleri zaman sertifika programlarına  katılabilirler ancak  hobi kurslarından farklı olarak verilen solfej ve ek dersleri tamamlayabilmeleri için 1. Sınıftan başlayarak ilerlemeleri gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı sertifika programlarında öğrenciler E-Özel sistemine işlenir ve seviyeleri tamamlayarak ilerleyebilmeleri mümkündür.

ABRSM Sertifika sınavlarına grimek isteyen öğrencilerimizi her yılın sonunda İngiltere’den bir sınayıcı gelerek sınava alır. Başarılı olan öğrenciler tüm dünyada geçerli İngiltere Kraliyet Müzik Akademisi ABRSM sertifikasına sahip olurlar. Abrsm sınavlarına katılım için başvuru zamanını geçirmemek ve erken karar vermek (Ekim-Kasım aylarında), öğretmeninin öğrenciyi daha iyi hazırlaması için önemlidir. Öğrenci kendi seviyesine uygun herhangi bir seviyeden sınava girebilir, 1. Seviyeden başlaması gerekmez. Seviye tespitini talebiniz olursa öğretmenlerimiz yapacak ve sizleri bilgilendirecektir.

Programları tamamlayan öğrenciler, güzel sanatlar liselerine hazırlanmak isterlerse, ek derslerle öğrenci sınava hazırlanır. Üniversite seviyesi için devlet konservatuvarları hariç olmak üzere “Marmara Ünv. , Hacettepe Ünv. ve özel üniversitelerin konservatuvar ve müzik bölümleri sınavlarına  başvurabilirler. Royal Academy ABRSM sertifikalarını tamamlayan öğrenciler direk ABRSM üniversite denkliği ve akreditasyonu olan sistemde ABRSM üniversite diplomaları eğitimine okulumuzda başlayabilirler.

*ABRSM DİPLOMALARI ÜNİVERSİTE DENKLİĞİ SAĞLANMIŞDIR. UZAKTAN EĞİTİM VE SINAVLA SÜRDÜRÜLÜR.

*YURT DIŞI MÜZİK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE EĞİTİMLERİ VE YAZ KURSLARI İÇİN KURUCUMUZ ÇAĞDAN BÜYÜK İLE İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.

Dersler

Keman eğitimi sırasında bir çok farklı öğeyi bir araya getirmeyi kendilerine beceri edinecek olan çocuklar bu şekilde dünyaya bir sanatçının gözünden bakmayı öğreneceklerdir.

El ve göz koordinasyonunu geliştirir. Piyano öğrenimi beynin iki lobunu birden çalıştırmayı sağlar.

Ritim duygusunu geliştirerek diğer enstrümanları çalmayı kolaylaştıran gitar, çocuklarınızı sosyalleşme yönünden olumlu etkiler.

Bir müzik parçasını nota adlarını söyleyerek seslendirme işidir. Müziğe yeni başlayanlar için solfejin büyük önemi vardır ve müzik eğitiminin başlıca derslerinden biridir.

Yan Flüt’ün dinlendirici sesini bilmeyen yoktur. Bu sesi sizin el ve nefes koordinasyonunuz ile çıktığını düşünün. Hayalinizi gerçekleştirin…

Klarnet çalmaya başlamanın, klarnet öğrenmenin bir yaşı yoktur. Her yaşa göre eğitimlerimiz ile klarnet öğrenmek sadece istemenize bağlı.

Bateride çocukların ritmik yeteneklerini ve yaratıcılıklarını geliştirebilmeleri açısından ritmi algılamayı ve dinlemeyi öğrenmeleri amaç edinilir.

Çocuklar için Bateri eğitimi aynı zamanda çocuklarda beyin gelişimi açısından da önemlidir, çünkü bateri çalarken elleri ve ayakları ayrı ayrı düşünmek ve farklı kombinasyonlarda kullanmak gerekir.

Bu çalışmalar sonucunda çocuğun zamanlama duygusu gelişmekte, duyulan müziğin ve ritmin beyin, kulak ve ellerle koordinasyonunun sağlanması, çocuğun konsantrasyon süresinin artması, hafızasının gelişmesi, dinlemeyi ve duymayı öğrenmesi gibi çocuk üzerinde çok önemli gelişimler gözlemlenmektedir.

Bateri öğrenmenin yaşı yoktur. Sizleri de bekliyoruz…